Mikrofony

Mikrofony jsou velmi důležitým vybavením každého zpěváka, ale i hudebníka. Snímají zvuk a tento akustický signál následně přeměňují na elektrický, takže je možno jej před konečnou reprodukcí ještě dále upravovat. I přesto přese všechno má však stále největší vliv na kvalitu výsledného zvuku kvalita vstupního signálu a potažmo i mikrofonu.

Mikrofony jako takové lze rozlišit na velké množství nejrůznějších typů a skupin, zejména podle principu jejich fungování. My si pro zjednodušení uvedeme pouze několik možností, jak mikrofony členit.

První z rozlišovacích atributů je pro každého hned na první pohled viditelný – mikrofony lze rozdělit jednak na bezdrátové a jednak na ty, které snímají zvuk za pomoci klasického kabelového spojení. Bezdrátové mikrofony jsou vhodné zejména pro nejrůznější otevřená vystoupení, kde se zpěvák anebo moderátor potřebuje průběžně a co nejpohodlněji pohybovat. Bezdrátové mikrofony v miniaturním provedení používají také herci v divadle nebo televizní moderátoři.

V rámci rozdělení podle principu fungování patří k těm nejrozšířenějším mikrofony dynamické, které fungují na principu magnetu a cívky. Vhodné jsou zejména ke snímání hlasitějších zvuků a často se využívají pro vystoupení v exteriéru.

K nahrávání ve studiu lze naproti tomu lépe doporučit takzvané mikrofony kondenzátorové, které mají schopnost perfektně snímat hru hudebních nástrojů. Na rozdíl od mnohých jiných druhů mikrofonů je třeba ty kondenzátorové napájet, to ovšem v zázemí nahrávacího studia nebývá problém.

Přestože se na trhu setkáte s velmi dostupnými mikrofony v ceně několika set korun, pokud to myslíte se zpěvem či nahráváním vážně, není mikrofon právě tím, na čem by se mělo šetřit.