Reproboxy

Významnou, možná dokonce tu nejvýznamnější součást celé zvukové aparatury tvoří reprosoustava neboli reprobox. Jedná se o celou skupinu reproduktorů, které jsou společně umístěny v jedné skříni. Na kvalitu výsledného zvuku, který svým posluchačům nabídnete, má značný vliv také následná kombinace reproboxu s dalšími prvky elektroakustického řetězce. Reprobox je tedy třeba coby tu nejpodstatnější část Vaší aparatury vybírat pečlivě a poté mu přizpůsobit i ostatní zařízení.

Reproboxy rozdělujeme do dvou skupin – první z nich tvoří pasivní reproboxy, které jsou tvořeny samotnou soustavou reproduktorů, neobsahují ale žádný integrovaný zesilovač a proto je k nim do aparatury třeba dokoupit ještě zesilovač. Aktivní reproboxy oproti tomu disponují vlastním, již zabudovaným zesilovačem. Takové reproboxy bývají logicky nákladnější, na druhou stranu ale máte jistotu, že je reprosoustava se zesilovačem v plné kompatibilitě a odpadá Vám starost s koupí dalšího samotného zesilovače. Také přeprava a skladování takového zařízení je snazší než u aparatury, která sestává z velkého množství dílčích zařízení.

Výrobě reprobeden – boxů se mimo jiných věnují například výrobci Omnitronic, Adastra, Power Dynamics, QTX, Skytec nebo Stagg.
Ceny jednotlivých reprosoustav jsou velmi rozmanité. Na trhu se setkáte s dostupnými levnějšími kusy za cenu v řádech několika tisíc korun, cena nejrůznějších profi zařízení se pak může vyšplhat až vysoko nad 100 tisíc korun. Ceny se liší rovněž v závislosti na výrobci a jak už jsme uvedli výše, na typu reproboxu – ačkoli se samozřejmě setkáme s velmi kvalitními a tím pádem i nákladnými pasivními reproboxy.

K reproboxu je rovněž nutné pořídit si kvalitní a kompatibilní příslušenství v podobě dobře se hodících casů, kufrů a dalšího zařízení, mnohdy jsou potřeba také nejrůznější adaptéry. Příslušenství vybírejte vždy s pečlivým ohledem na vlastnosti Vašeho reproboxu, ideálně pak i z dílny stejného výrobce.