Zesilovače

Zesilovače jsou vedle reprosoustav velmi důležitou součástí celého elektroakustického řetězce. K fungování aparatury je jejich přítomnost nutná, není-li vestavěný zesilovač již součástí reproboxu.

Zesilovač je vždy nutné napájet. Dodaná energie pak pracuje na zesílení signálu, částečně se však mění i ve ztrátové teplo. Cílem všech výrobců je tedy mimo jiných vytyčených vlastností dosáhnout kvalitou součástek minimální ztrátovosti – tedy co možná nejefektivnějšího využití dodané elektrické energie. I tak ale bývá nezbytnou součástí každého zesilovače inteligentní systém chlazení.

Celkově je cílem každého zesilovače možnost maximálního zesílení signálu, ovšem s naprosto minimálním zkreslením.
Samotný zesilovač je mnohdy složen hned z několika součástí, jimiž signál putuje předtím, než je v podobě zvuku reprodukován. První součástí musí být často předzesilovač, protože není vždy možné zesílit signál, který předtím neprošel předzesilovačem. (Záleží ale také na hudebních nástrojích, k nimž je aparatura určena – například celá řada moderních elektrických kytar již sama o sobě disponuje vlastním předzesilovačem.) Z předzesilovače tedy putuje signál do zesilovače a následně je na požadovaný výkon zesílen ještě jednou, a to prostřednictvím výkonového zesilovače. Rozlišujeme proto jednak zesilovače výkonové, jednak zónové.

Často se setkáte také s produkty jako jsou například mixážní pulty se zabudovaným zesilovačem.
Produkci výkonových i zónových zesilovačů se věnuje opravdu mnoho známých i neznámých výrobců, jako příklad ale uveďme třeba Omnitronic, Verse nebo Skytec.

Pro optimální ochranu přístroje během jeho přepravy, ale i skladování je stejně jako u ostatních součástí aparatury nutné dobře se hodící příslušenství v podobě kvalitních casů, kufrů a dalších ochranných prvků.